Președintele lui PAOK, căutat de poliție; guvernul elen ia în calcul suspendarea campionatului de fotbal

Noul scandal în care este implicată PAOK Salonic ia amploare. Poliția elenă a emis un mandat de arestare pe numele lui Ivan Savvidis, președintele echipei antrenate de Răzvan Lucescu.

Conducătorul lui PAOK a fost protagonistul unor momente șocante, pe finalul derbyului pe teren propriu cu liderul AEK Atena.

Fostul stelist Varela a marcat pentru 1-0 în minutul 90 dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid iar Savvidis a intrat pe teren cu un pistol la brîu, însoțit de mai multe gărzi de corp. El l-ar fi amenințat cu moartea pe arbitrul central al partidei, după care a cerut echipei să iasă de pe teren.

Golul a fost în cele din urmă validat dar meciul nu s-a mai reluat pentru ultimele lui minute, deoarece jucătorii lui AEK au refuzat să mai revină de la vestiare, pe motiv că se temeau pentru securitatea lor. În urma incidentelor de la Salonic, PAOK ar putea fi chiar retrogradată iar guvernul elen a anunțat că va discuta cu UEFA și FIFA despre o posibilă suspendare a campionatului.