Confidenţialitate

Președintele Klaus Iohannis va media disputa dintre Guvern și Banca Națională | VIDEO


Președintele Klaus Iohannis va media disputa dintre Guvern și Banca Națională | VIDEO

Președintele Klaus Iohannis spune că a decis să încerce o mediere între Guvern și BNR, invitând cele două părți la Cotroceni.

”Am decis să încerc o mediere între guvern și BNR. Îi voi invita și pe unii și pe alții la Cotroceni ca să văd unde sunt problemele”, a declarat Iohannis.

În acest context, Klaus Iohannis a criticat dur politicile fiscale ale guvernului.

„Este fundamental greșit să acuzi investitorii străini de creșterea inflației”, a declarat Klaus Iohannis. Aceasta după ce Liviu Dragnea, șeful PSD, a afirmat săptămâna trecută că investitorii străini au profitat de creșterea veniturilor românilor pentru a crește prețurile la produsele pe care le vând în România.

Amintim, săptămâna trecută, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că inflaţia nu este cauzată de acţiunile luate de guvern, ci de creşterea preţului petrolului şi de liberalizarea preţurilor la energie şi a sugerat că acţiunile BNR şi declaraţiile politicienilor din opoziţie sunt coordonate.


Ultimele stiri
Mai multe școli din județul Mureș vor fi închise din cauza creșterii concentrațiilor de sare din Târnava Mică

Un pasager a supraviețuit tragediei din India, în urma prăbușirii unui avion cu peste 200 de pasageri la…

Premiu european pentru patrimoniu, acordat unui Centru cultural din Sibiu

Șase români, reținuți în România și Marea Britanie pentru trafic de persoane, proxenetism și spălare de bani

Victor Ponta ar putea primi despăgubiri de 125.000 de lei, pentru dosarul Turceni-Rovinari, în care a fost achitat…

Fostul primar al unei comune din Gorj, încarcerat în urmă cu câteva zile, va fi eliberat temporar. Cum…

A murit Radu Stroe, fost ministru de Interne. Acesta avea 75 de ani

Noi măsuri luate la Praid după ce în apă a crescut concentrația de sare. Ministrul Mediului: „S-a dispus…

România în Direct. Renunțăm la autostrăzi și spitale ca să nu crească taxele? | VIDEO

Toți cei 242 de pasageri care se aflau la bordul avionului Air India au murit după tragicul accident…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.