Confidenţialitate


Președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, despre tragedia de la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași: „În perioada următoare, vor mai apărea cazuri” | AUDIO


Președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, despre tragedia de la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași: „În perioada următoare, vor mai apărea cazuri” | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

„Spitalul încearcă să se apere, e clar că sunt vinovați!”, a declarat la Europa FM președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, despre tragedia de la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași, unde șase copii au murit la secția ATI, infectați cu bacteria Serratia marcescens. Cel mai mic era un nou-născut. Președintele Vasile Barbu ne-a spus că managementul spitalului încearcă să acopere faptul că nu au luat măsuri și că se fac controale abia după decese, în loc să intervină de la prima infectare.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, Vasile Barbu: „Spitalul încearcă să se apere, ei încearcă să găsească căi să se disculpe”

„Spitalul încearcă să se apere, ei încearcă să găsească căi să se disculpe. E clar că sunt vinovați. Suntem dezamăgiți de modul în care a fost tratată problema; în primul rând, nu s-a raportat imediat situația. O bacterie destul de periculoasă, ca și alte bacterii, nu mai spun că ea nu a fost tratată cum trebuie de la început și nu s-a raportat. Trebuia să se raporteze. Cum a apărut un caz, trebuia imediat să se intervină sau trebuia să se facă ancheta imediat, dar iată, abia după două săptămâni facem anchete, controlăm și, culmea, nu găsim nimic. Toate sunt cu un scop preventiv, nu acționăm după ce se întâmplă, după ce mor atâția copii sau atâția oameni”, este de părere președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, Vasile Barbu.

Primul caz de infectare a fost confirmat pe 13 septembrie, potrivit Ministerului Sănătății, iar după apariția a încă două cazuri, conducerea spitalului a decis să declare focar de infecție. În total, au fost confirmate nouă cazuri de îmbolnăvire în secția ATI. Unul dintre copii a murit astăzi. Secția a fost închisă abia pe 24 septembrie. La spital rămân încă trei copii care au nevoie de izolare individuală.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, Vasile Barbu: „Sunt convins că, în perioada următoare, vor mai apărea cazuri”

„Vor rămâne în spital, pentru că e foarte greu să meargă în alt spital; este foarte greu să se ia măsuri de prevenire. Este bine să fie izolați, dar izolați fiecare în parte, nu puși într-o singură secție sau într-o singură încăpere. Sunt convins că, în perioada următoare, vor mai apărea cazuri. Trebuie tratați acolo, local, dar trebuie însă determinată mult mai atent sursa”, spune președintele Asociației pentru Protecția Pacienților, Vasile Barbu.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…