Confidenţialitate


Premierul ar pregăti o remaniere guvernamentală, spun surse politice


Premierul ar pregăti o remaniere guvernamentală, spun surse politice

Surse politice liberale au declarat, vineri, pentru Mediafax, că Marcel Vela urmează să fie schimbat de la conducerea Ministerului de Interne, în urma conflictului pe care acesta l-a avut cu premierul Ludovic Orban şi președintele Klaus Iohannis, în perioada sărbătorilor pascale.

Atunci, ministrul a semnat un controversat protocol cu Biserica Ortodoxă, prin care angajaţii Internelor urmau să împartă lumină în noaptea de Paşte, împreună cu alţi voluntari ai bisericii.

Înțelegerea a fost modificată, însă, după o intervenţie dură a şefului statului.

Totodată, Monica Anisie ar urma să fie schimbată de la conducerea Ministerului Educaţiei, din cauza „bâlbelor” comise în gestionarea învăţământului de la distanţă.

Un alt ministru care ar urma să fie demis este cel al Lucărilor Publice. Ion Ştefan a fost acuzat că şi-ar fi angajat rudele în sistemul bugetar.

Ministrul s-a aflat în atenţia presei şi când a spus că are o casă mare, de aproape 1.000 mp, deoarece constructorul ar fi greşit o grindă şi aşa s-a trezit cu un etaj în loc de mansardă.


Ultimele stiri
Academia Europa FM. Cine ne apără copiii într-o lume dominată de algoritmi? Invitați sunt Mihaela Nabăr, Vlad Zaha…

Blocul Național Sindical cere eurodeputaților români să susțină raportul Danielsson pentru protecția lucrătorilor | AUDIO

Reacția UNITER despre proiectul pilot al Ministerului Culturii, care impune actorilor să stea opt ore la serviciu: „Nici…

INS: România a exportat în decembrie anul trecut cu 9,4% mai mult față de aceeași lună a lui…

Primarul Sectorului 4 cere ca plata apei calde și a căldurii să depindă de temperatura la care acestea…

Marea Britanie: Directorul de comunicare al premierului Keir Starmer a demisionat în contextul scandalului Epstein | AUDIO

România, locul doi la nivel mondial în clasamentul țărilor cu cele mai multe comenzi de pizza în anul…

AUR invită PSD să facă o alianță. Petrișor Peiu: Așa ar fi corect: să plece Guvernul și/sau președintele…

Tineri din UE, inclusiv români, acuzați că ar frauda sistemul britanic de împrumuturi pentru studenți | AUDIO

Mormintele a cinci dintre cele 16 femei cu viață sfântă, canonizate de BOR, sunt în județul Neamț. Trei…