Portugalia – SUA 2-2

Echipa lui Cristiano Ronaldo a egalat 2-2 la ultima faza a partidei cu Statele Unite, in care avea nevoie de un rezultat pozitiv dupa esecul umilitor suferit contra Germaniei.

Nani a deschis scorul repede insa americanii au intors rezultatul in ultima jumatate de ora, marcatori Jones si Dempsey. Varela a pastrat sperantele lusitanilor cu un gol inscris din pasa lui Ronaldo in al cincilea minut de prelungiri.

Portugalia va lupta in ultima etapa a grupei G cu Ghana, care are de asemenea un punct, in timp ce reprezentativa Statelor Unite va intilni Germania, ambele echipe avind cite patru puncte.

Tot ieri, Belgia a obtinut calificarea in optimi invingatoare 1-0 in fata Rusiei pentru al doilea sau succes in grupa H.

Unicul gol a fost marcat de tinarul de 19 ani Origi in minutul 88.

Algeria a cistigat 4-2 cu Coreea de Sud si este acum pe locul doi, cu 3 puncte, urmind sa intilneasca in ultima runda Rusia, care are ca si nationala asiatica un singur punct.