Portugalia este prima semifinalistă a Euro 2016

Portugalia a ajuns în penultimul act fără să fi învins vreo adversară în timp regulamentar.
Lusitanii au trecut după lovituri de departajare de Polonia, scorul la capătul a 120 de minute de joc fiind 1-1. Lewandovski a deschis scorul în minutul 2, cu al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale.
Pentru portughezi a egalat 30 de minute mai târziu tânărul de 18 ani Renato Sanchez,  desemnat la final omul meciului după ce a transformat și un penalty. Cele două echipe și-au mai creat puține ocazii notabile de gol și s-a ajuns la executarea loviturilor de la 11 metri, unde a deschis Cristiano Ronaldo iar singurul care a ratat a fost Blaszczykowski, marcatorul Poloniei din ultimele două meciuri. Penaltyul decisiv a fost transformat de Quaresma.
Amintim, Portugalia a trecut în optimi de Croația cu un gol marcat în minutul 117 iar grupa a încheiat-o pe locul al 3-lea după remize pe linie. Acum va juca pentru un loc în finală cu învingătoarea din această seară, dintre Belgia și Țara Galilor.