Polonia – Senegal: 1-2 la Cupa Mondială

Încă o surpriză la Cupa Mondială din Rusia. Polonia a fost învinsă cu 2-1 de Senegal, în al 2-lea meci al Grupei H, care s-a jucat la Moscova.

Africanii au deschis scorul în minutul 37, după un autogol al lui Cionek, care a deviat un șut în propria poartă.
Diferența a mărit-o în minutul 60 atacantul lui FC Torino, M’Baye Niang, care a profitat de o ieșire hazardată a portarului lui Wojciech Szczesny, la circa 40 de metri. L-a driblat pe goal-keeper-ul lui Juventus Torino și a marcat apoi cu poarta goală.

Golul polonezilor a fost înscris în minutul 87 de Krychowiak, care a reluat cu capul în plasă o lovitură liberă de la circa 35 de metri.

A fost și un duel direct între două super-staruri: golgeterul lui Bayern, Robert Lewandowsky și mijlocașul de bandă al lui FC Liverpool, Sadio Mane.

Amintim, în primul meci al grupei, Japonia a învins Columbia tot cu 2-1.

Ultima partidă a zilei va începe la ora 21:00. La Sankt Petersburg, în Grupa A, Rusia întâlnește Egiptul.