Confidenţialitate


PNL cere CNSAS să-l verifice pe Marian Munteanu, candidatul liberalilor la Primăria Capitalei


PNL cere CNSAS să-l verifice pe Marian Munteanu, candidatul liberalilor la Primăria Capitalei

 

A colaborat sau nu Marian Munteanu, candidatul PNL la Primăria Capitalei, cu fosta Securitate?

Este ceea ce vor să afle liberalii, care au depus o cerere în această dimineață la Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității. Copreședinții PNL Alina Gorghiu și Vasile Blaga au solicitat verificarea lui Marian Munteanu.

O solicitare similară a fost depusă și de Societatea Academică Română.

Informațiile au fost confirmate pentru Europa FM de purtătorul de cuvânt al CNSAS Anca Median.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Candidatura lui Marian Munteanu la Primăria capitalei este subiect de dezbateri aprinse în interiorul PNL, partid care l-a cooptat special pentru această competiţie electorală. Unii liberali îl contestă, invocând inclusiv afinităţile sale pentru extrema dreaptă.

În plus, candidaţii pentru primăriile sectoarelor 5 și 6 Ovidiu Raeţchi şi Răzvan Mironescu au amenințat că nu vor face campanie alături de Marian Munteanu.

Lui Marian Munteanu i s-a cerut, ieri, să îşi clarifice și participarea în firme, asociaţii și fundaţii.

Aseară, acesta anunţa că părăseşte ONG-urile din care face parte şi cesionează părţile deţinute în diverse societăţi comerciale.

Noi discuţii la vârful formaţiunii – pe tema candidaturii lui Marian Munteanu – sunt programate astăzi.

Concluziile urmează să fie anunțate într-o conferință de presă, organizată diseară la 18.00.

 

 

Cererea vine în contextul în care Marian Munteanu nu a semnat declarația de integritate, la fel ca liberalii care candidează la sectoare, iar în PNL se poartă discuții privind retragerea lui.

El a admis în fața celor din PNL că are un dosar la CNSAS, dar a susținut că nu știe ce conține, asupra lui planând suspiciuni că ar fi semnat un angajament cu Securitatea.

 


Ultimele stiri
România în Direct. Alegerile din București. Cine poate repara orașul?

Secţiile Unite ale Curții Supreme sesizează CCR cu privire la proiectul de lege privind pensiile magistraților

STUDIU: 65% dintre români se așteaptă la cheltuieli mai mari de Crăciun față de anul trecut | AUDIO

Furnizarea apei va fi reluată în județul Prahova în următoarele zile, anunță prefectul județului. DSP a prelevat probe…

Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…