Confidenţialitate


Peste 100 de tineri, printre care numeroși elevi și studenți, audiați într-un amplu dosar de trafic și consum de droguri | AUDIO


Peste 100 de tineri, printre care numeroși elevi și studenți, audiați într-un amplu dosar de trafic și consum de droguri | AUDIO

Peste 100 de tineri, printre ei numeroși elevi și studenți, au fost duși la audieri într-un amplu dosar de  trafic și  consum de droguri.  Au fost ieri peste 50 de percheziții în București, dar și în județele Iași și Galați. Este anchetată o rețea de traficanţi care vindeau substanțe interzise în şcoli şi licee. Cel mai tânăr dintre dealeri are 15 ani, iar cel mai tânăr consumator 13 ani.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

40 de elevi și studenți au fost depistați ca fiind dealeri de droguri, asta dupa ce anchetatorii au constatat că la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași a crescut numărul tinerilor intoxicați cu stupefiante.

La sediile DIICOT din Iași și Vaslui au fost duși  atât tinerii suspectați de trafic de droguri, cât și 70 de consumatori de substanțe interzise, martori în acest dosar.

Cel mai tânăr traficant avea 15 ani, iar cel mai tânăr consumator – 13 ani, spune un ofițer cu identitate protejată de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Iași:

„Vindeau și către clienți minori în unitățile de învățământ de pe raza municipiului Iași și a județului Iași. Cel mai mic consumator are în jur de 13 ani, iar cel mai tânăr traficant are 15 ani”, a spus un ofițer cu identitate protejată de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Iași.

În urma perchezițiilor făcute în mai multe locuințe din Iași, Pașcani, Podu Iloaiei, Galați și București anchetatorii au confiscat droguri, bani si arme albe:

Ofițer cu identitate protejată de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Iași: La unele percheziții am găsit și seringi folosite pentru heroină

„Drogurile erau din aproape toate categoriile. Substanțe etnobotanice, canabis, droguri sintetice, în special cristal, ecstasy. Am găsit inclusiv, la unele percheziții, și seringi care au fost folosite pentru heroină”, a precizat ofițerul.

Anchetatorii au urmărit inițial dealerii principali, furnizorii care trimiteau drogurile pe raza municipiului Iaşi. Aşa au ajuns apoi şi în alte judeţe. Modalităţile de operare erau diverse: unii se întâlneau în parcuri, alţii vindeau de la domiciliu sau de la locuinţe închiriate.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Iași: Zeci de elevi și studenți, suspectați că vindeau droguri în școli. Atât ei, cât și tinerii care cumpărau substanțe psihoactive de la aceștia, duși la audieri | AUDIO | VIDEO | GALERIE FOTO


Ultimele stiri
România și Slovacia întăresc cooperarea. Ilie Bolojan și Robert Fico au discutat despre legăturile privind infrastructura de energie…

Pacienții vor putea beneficia de teleradiologie și de interpretarea la distanță a investigațiilor imagistice | AUDIO

Uniunea Europeană introduce o nouă taxă „de procesare” pentru coletele mici care ajung în statele membre din afara…

SONDAJ: Trei din zece angajați români se tem că ar putea pierde locul de muncă din cauza contextului…

Românii vor primi notificări când consumul de electricitate sau gaze se apropie de limita prevăzută în contractul cu…

OUG pentru carburanți, publicată în Monitorul Oficial. Adaosul la benzină și motorină, plafonat la nivelul mediu din 2025.…

Presa turcă laudă perfomanța jucătorilor săi în urma meciului cu România: „Arda Güler a făcut diferența” | AUDIO

România în Direct. De ce nu (mai) suntem buni la sport?  | VIDEO

Ratingul României, reconfirmat de JCR la BBB+: perspectivă stabilă și deficit bugetar în scădere

Ziua Mondială a Teatrului 2026: premiere, proiecții speciale și mesaje emoționante din partea actorilor: „Tot ce am e…