Confidenţialitate


Pesta porcină africană se extinde în judeţul Călăraşi


Pesta porcină africană se extinde în judeţul Călăraşi

Autorităţile din județul Călărași au confirmat noi 7 focare de boală, după cele 2 descoperite cu 3 săptămâni în urmă.

Noile cazuri au fost identificate pe raza localităţilor Borcea şi Perişoru.

Până acum la Călăraşi nu au fost sacrificaţi decât porcii din gospodăriile unde se confirmase virusul şi nu au fost ucişi preventiv porcii din întreaga localitate.

Între timp, Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat că nu se consideră direct responsabil pentru gestionarea situației cauzate de pesta porcină.

Până acum, pesta s-a răspândit în 10 județe și peste 121.000 de porci au fost sacrificati, cel mai afectat fiind județul Tulcea – în proporție de 40% .

Cât despre despăgubiri, se estimează că vor depăși 1 milion de euro. Deocamdată, însă, Petre Daea spune că dosarele fermierilor sunt blocate din cauza impasului în care a intrat rectificarea bugetară.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pentru că nu are specialiști în domeniu, România a adus experți în pestă porcină africană din Franța, din Danemarca și din Spania.

Petre Daea așteaptă, însă, și un sprijin concret din partea Comisiei Europene.

Se pare însă că reacția ministrului agriculturii nu mulțumește opoziția. USR cere demisia ministrului agriculturii pentru că nu ține sub control răspândirea pestei.


Ultimele stiri
Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO