Peiu anunță că se retrage din conducerea AUR dacă Simion decide să voteze învestirea Guvernului Veștea:
Sursa foto: Inquam Photos/ Codrin Unici
Liderul AUR, Petrișor Peiu, a declarat că se va retrage din conducerea partidului și din funcția de lider al senatorilor AUR dacă formațiunea va decide să voteze, în această seară, în Parlament, pentru învestirea Guvernului Veștea. „Dezamăgirea este mare”, a spus Peiu, pentru Antena 3 CNN.
„Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea”, a răspuns Petrișor Peiu, întrebat ce va face în cazul în care liderul AUR, George Simion, va decide susținerea noului Executiv.
Întrebat dacă ia în calcul să plece din partid, senatorul a precizat că nu se gândește la acest lucru.
„Nu am spus asta, pentru că am avut o înțelegere și o respect, dar nu mai cred că este bine să fiu în față. Simt o ușoară dezamăgire. Nu este ușoară, este mare, dar este o decizie normală (…) Mi-am spus punctul de vedere, iar dacă acum punctul de vedere este altul, nu cred că mai este cazul să reprezint partidul în prim-plan. Voi sta liniștit în bancă, voi vota ceea ce spune partidul și asta este. La finalul mandatului plec acasă și gata”, a afirmat Peiu.
