Parlamentarii AUR nu vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. Simion: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită”
Sursa foto: Inquam Photos Mălina Norocea
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat, luni seară, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Cabinetului Veştea, că AUR „nu trădează”, iar toţi cei din sală care nu sunt „trădători” vor părăsi încăperea.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu şi toţi oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea şi de mâine aşteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru ţara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează şi există o majoritate a românilor care nu trădează”, a spus Simion în discursul său.
Acesta a arătat că Parlamentul României şi politica au devenit sinonime cu trădarea.
„Mă uit către poporul român şi îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduşi de nişte trădători, trebuie să stăm drepţi, trebuie să stăm în picioare, demni şi mândri de ceea ce am fost şi suntem”, a transmis George Simion.
