Confidenţialitate


ONU: Este ‘absolut esențial’ ca acordul privind schimbările climatice să fie pus în aplicare


ONU: Este ‘absolut esențial’ ca acordul privind schimbările climatice să fie pus în aplicare

În primul său discurs despre schimbările climatice susținut de la preluarea mandatului, noul secretarul general al Organizației Națiunilor Unite invocă nevoia ca țările lumii să își unească eforturile pentru a combate această amenințare.

În opinia lui Antonio Guterres, este ‘absolut esențial’ ca Acordul de la Paris, parafat în 2015, să fie pus în aplicare, relatează BBC.

ONU așteaptă ca SUA să își clarifice poziția față de document după ce președintele Donald Trump a refuzat, la recenta reuniune G7, să își reafirme susținerea.

În timpul administrației Obama, SUA au făcut parte din grupul celor 147 de țări și entități semnatare ale acestui document istoric, care vizează limitarea încălzirii globale la mai puțin de două grade Celsius prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”