Confidenţialitate


ONU a declarat oficial fomete în Gaza: „Înfometarea populației în scopuri militare constituie o crimă de război”. 500.000 de oameni sunt într-o situație „catastrofală”  | AUDIO


ONU a declarat oficial fomete în Gaza: „Înfometarea populației în scopuri militare constituie o crimă de război”. 500.000 de oameni sunt într-o situație „catastrofală”  | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Organizația Națiunilor Unite (ONU) a declarat foamete în Gaza, prima din Orientul Mijlociu. Potrivit ONU, 500.000 de persoane din principalul oraș al Fâșiei Gaza se află într-o situație „catastrofală”. Scenariul ar fi putut fi evitat, susțin experții. Între timp, armata israeliană a început primele etape ale ofensivei terestre în regiune.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foametea în curs se declară atunci când cel puțin 20% din gospodării se confruntă cu o lipsă extremă de alimente, cel puțin 30% din copiii sub cinci ani suferă de malnutriție acută și cel puțin două persoane din 10.000 mor de foame.

„Această foamete ar fi putut fi evitată. Alimentele se acumulează la granițe din cauza obstrucționării sistematice a Israelului”, a declarat Tom Fletcher, responsabilul coordonării afacerilor umanitare ale Națiunilor Unite, în timp ce șeful departamentului pentru drepturile omului al ONU a spus că „înfometarea populației în scopuri militare constituie o crimă de război”.

Israelul neagă însă foametea din Gaza. Susține că studiul este părtinitor și se bazează „pe campania falsă a Hamasului”.

În paralel, palestinienii fug deja din anumite zone din Gaza. Armata israeliană amenință că va distruge orașul dacă Hamas nu acceptă pacea în termenii dictați de Israel. Trupele israeliene s-au moblizat la periferia orașului.


Ultimele stiri
Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…

Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează