Confidenţialitate


Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete: România a câștigat 4 medalii


Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete: România a câștigat 4 medalii

România a câştigat trei medalii de argint şi una de bronz la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete, care a avut loc în Elveţia şi la care au participat peste 160 de concurente din 43 de ţări, a anunţat, miercuri, Ministerul Educaţiei.

Medaliile de argint au fost obţinute de Ioana Alexandra Teodorescu, elevă în clasa a XII-a şi Lenca Iarina Cuturela, din clasa a X-a, ambele de la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti, precum şi de Alexandra Timofte, în clasa a X-a la Colegiul Naţional de Informatică “Tudor Vianu” din Bucureşti.

Medalia de bronz i-a revenit Ramonei Deaconu, de la Colegiul Naţional ”Ion Minulescu” din Slatina.

Ioana Alexandra Teodorescu şi Lenca Iarina Cuturela s-au remarcat şi în concursul de anul trecut, unde au cucerit tot medaliile de argint.

Lotul României a fost condus de profesorii Mihai Bălună, de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Bucureşti şi Hajnalka Csapό, de la Colegiul Naţional „Marton Aron” din Miercurea Ciuc.

Delegaţia României revine în ţară miercuri, la ora 15.20, pe Aeroportul “Henri Coandă”.

Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete (EGMO) este o competiţie internaţională similară ca structură cu Olimpiada Internaţională de Matematică, la care sunt două probe scrise susţinute în două zile consecutive. Conform regulamentului, o echipă este compusă din patru eleve. EGMO este, în acelaşi timp, singura olimpiadă internaţională în ştiinţe care se adresează exclusiv elevelor de liceu, a căror pasiune pentru matematică trece dincolo de programa şcolară clasică.

A şasea ediţie a Olimpiadei Europene de Matematică pentru Fete a avut loc la Zürich, în Elveţia, în perioada 6-12 aprilie. Ediţiile precedente au avut loc în Marea Britanie (2012), Luxemburg (2013), Turcia (2014), Belarus (2015) şi România (2016).


Ultimele stiri
Gestul PSD de a-i retrage sprijinul lui Ilie Bolojan, explicat de un analist politic: PSD-ul a reacționat mereu…

Coiful de aur de la Coțofenești și două brățări dacice, expuse la MNIR. Director adjunct: Recuperarea acestui tezaur…

George Simion pune condiții partidelor pentru posibile viitoare negocieri: AUR cere votarea a trei legi în Parlament |…

Ce va face premierul după ce PSD își va retrage miniștrii din Guvern. Bolojan: Suntem pregătiți să înlocuim…

10 trucuri de bază pentru începători pe care să le încerci pe o trotinetă de la Trendyol (P)

Dosarul incendiului de la Spitalul „Matei Balș”: patru inculpați trimiși în judecată pentru moartea a nouă pacienți |…

Neamț: Gaură cu diametrul de 50 de centimetri, care degajă clor, descoperită în comuna Dochia. Localnicii, avertizați să…

Amenzi de 60.000 de lei pentru două persoane care au aruncat deșeuri din construcții în pădurea din Corbeanca…

Cătălin Predoiu respinge varianta de a deveni premier și spune că „nu se pune problema de a ieşi…

Donald Trump nu vrea prelungirea armistițiului cu Iranul. Negocierile de pace, sub semnul întrebării