Confidenţialitate


O nouă avarie în județul Bacău lasă fără apă potabilă 4 orașe


O nouă avarie în județul Bacău lasă fără apă potabilă 4 orașe

O nouă avarie în Bacău lasă fără apă 4 orașe: Onești, Moinești, Tîrgu Ocna și Comănești.

Cele 4 localități nu au joi apă potabilă, pentru că se lucrează pentru remedierea unei defecțiuni apărută încă de ieri.

Spre deosebire de criza din municipiul Bacău, pentru cele 4 orașe există o rezervă de apă, care va fi folosită pentru alimentare, după program, în cazul în care lucrările nu sunt gata la timp.

Orașul Bacău nu este afectat – transmite corespondenta Europa FM, Claudia Toader.

O avarie apărută la conducta de apă în zona barajului de la Poiana Uzului la stația de tratare din Dărmănești a determinat Compania de Apă din Bacău să întrerupă furnizarea apei potabile.

De data aceasta, locuitorii municipiului Bacău, care au trecut, în iulie, prin cea mai gravă criză a apei, care nu a curs la robinete timp de 8 zile, nu sunt afectați.

În schimb, lucrările de remediere afectează populația din 4 orașe, respectiv Onești, Moinești, Tîrgu Ocna și Comănești.

Intervernția a fost anunțată din timp, astfel încît oamenii să-și poată face rezerve de apă.

Specialiștii estimează că lucrările vor fi gata pînă diseară.

Însă, chiar dacă acest lucru nu se va întîmpla, cele 4 orașe nu vor ajunge în situația în care a fost municipiul Bacău, care nu are, deocamdată, o rezervă de apă.

Orașele vor fi alimentate diseară cu apă din rezervor, care poate acoperi necesarul pentru 24 de ore.

Specialiștii Companiei de Apă estimează că mîine dimineață furnizarea apei potabile va fi reluată în regim normal, acest termen incluzând lucrările de reparaţii şi timpul de umplere a conductei de aducţiune.


Ultimele stiri
Robert Sighiartău: Cei care au votat Guvernul Veștea nu mai fac parte din PNL. „Ștampila trădării îi va…

Grindeanu, gata să fie desemnat premier: Dacă Președintele ne cheamă la consultări, PSD nu va fugi de responsabilitate…

Reacții politice după ce Guvernul Veștea a căzut la votul în plenul Parlamentului. Fritz: „După haosul iresponsabil al…

Guvernul Veștea, respins la votul de învestire din Parlament. Au fost doar 189 de voturi „pentru” | VIDEO

Adrian Veștea, după ce Guvernul său nu a trecut de votul Parlamentului: „Rămân convins că responsabilitatea trebuie să…

Guvernul a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova

Aritmetică parlamentară complicată pentru Adrian Veștea, după ce parlamentarii AUR au părăsit sala | AUDIO

Parlamentarii AUR nu vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. Simion: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită”

Guvernul a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificarea PNRR. Bolojan: „Există încă un risc de pierdere de…

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Urmează ședința plenului reunit