Confidenţialitate


O caricatură a coronavirusului dintr-un ziar danez a stârnit furia oficialilor chinezi


O caricatură a coronavirusului dintr-un ziar danez a stârnit furia oficialilor chinezi

Caricatura publicată în ziarul danez Jyllands-Posten reprezintă steagul Chinei unde cele cinci stele care apar în colțul din stânga sus au fost înlocuite cu desene ale noului coronavirus.

Potrivit autoritătilor chineze din Copenhaga, caricatura a întrecut „limita etică a libertătii de exprimare”. Ambasada a solicitat ziarului și caricaturistului „să prezinte scuze publice poporului chinez”.

În replică, redactorul-șef al cotidianului cu pricina a transmis că ziariștii nu și-au propus să umilească sau să își bată joc de nimeni. “Nu credem că această caricatură face asta și nu ne putem cere scuze pentru ceva ce nu credem că este gresit”, a afirmat reprezentantul publicației.

Nu este prima oară când ziarul respectiv atrage controverse: cotidianul a iscat proteste violente în lumea arabă după ce a publicat caricaturi cu profetul Mahommed.


Ultimele stiri
Cum explorați o gamă de parfumuri pentru a găsi aroma care vă definește (P)

Ce este tehnologia eSIM și cum îți schimbă călătoriile (P)

Magistrații, față în față cu președintele Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Ce nereguli îi sunt comunicate. Judecător: În…

Senatul dezbate și votează moțiunea simplă împotriva ministrului de Interne, Cătălin Predoiu

Camera Deputaților dezbate moţiunea simplă pe Justiţie | Ministrul Marinescu este invitat şi la “Ora Guvernului”

‘Corupţia Ucide’ – scrisoare deschisă către CSM: Separarea puterilor în stat nu presupune separarea Justiţiei de societate

Negocierile pentru Ucraina: Delegaţiile americană şi ucraineană salută discuţii “productive şi constructive” la Miami

AUR cere sesizarea CCR cu privire la un conflict juridic de natură constituţională între preşedinte şi puterea judecătorească

Preşedintele Nicuşor Dan discută cu magistraţii despre situaţia din Justiţie, la Palatul Cotroceni

Atac cibernetic major la Apele Române. Hackerii au cerut bani. Autoritățile spun că funcționarea stațiilor de lucru nu…