Confidenţialitate


Noi detalii în cazul antrenorului de atletism de la Dinamo, acuzat că și-ar fi agresat sexual elevele. „Era un manipulator prin definiție”, spun surse pentru GSP


Noi detalii în cazul antrenorului de atletism de la Dinamo, acuzat că și-ar fi agresat sexual elevele. „Era un manipulator prin definiție”, spun surse pentru GSP

Apar noi detalii în cazul antrenorului de atletism de la Dinamo, arestat preventiv pentru că și-ar fi agresat sexual elevele. Una dintre fete a început să povestească abuzurile când a văzut că tehnicianul începe să se comporte la fel cu o altă copilă, în vârstă de 13 ani, arată o investigație a Gazetei Sporturilor.

Una dintre vcitimele lui Constantin Cristinel Iacoban avea 15 ani în 2021, când a fost abuzată de antrenorul său.

Fata, care ținea un jurnal la vremea respectivă, a consemnat cu exactitate momentul în care profesorul de 59 de ani a comis faptele, arată o investigație publicată de Gazeta Sporturilor.

Era 9 noiembrie 2021, iar inculpatul, antrenor la Clubul Sportiv Școlar Dinamo, ar fi abuzat copila sub pretextul că îi face masaj de refacere musculară.

O sursă citată de jurnaliștii GSP spune că „antrenorul era un manipulator prin definiție, care devenea prieten cu fetele și cu familiile lor”.

Fata agresată în 2021 și-a făcut curaj să povestească toate ororile prin care a trecut după ce a observat că tehnicianul, acum aflat în arest preventiv, se apropiase de o altă fată, în vârstă de 13 ani.

Le-a arătat părinților și jurnalul în care scrisese la vremea cum Constantin Cristinel Iacoban a folosit-o sexual.

În primă fază, antrenorul îi amenințase pe părinții fetei cu un proces de defăimare. Ulterior și alte fete au depus mărturii similare.

Foto: Shutterstock

Citește și: Noi discuții despre o Super Ligă a Europei, care să rivalizeze Liga Campionilor


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…