Confidenţialitate


Nicușor Dan, prima vizită în Republica Moldova în calitate de președinte: „Prezența mea aici este o garanție a continuării sprijinului pe care România îl acordă Republicii Moldova”  | AUDIO


Nicușor Dan, prima vizită în Republica Moldova în calitate de președinte: „Prezența mea aici este o garanție a continuării sprijinului pe care România îl acordă Republicii Moldova”  | AUDIO

Prima vizită oficială a lui Nicușor Dan de când a preluat mandatul de președinte al României. Acesta s-a întâlnit la Chișinău cu Președinta Republicii Moldova. Printre altele, Maia Sandu a mulțumit României pentru relaţiile bilaterale şi pentru sprijinul acordat în eforturile de integrare europeană a țării sale.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Am vorbit azi, mai mult ca oricând, despre viitorul nostru european. Republica Moldova este în mijlocul procesului de aderare la Uniunea Europeană. România ne este alături pe acest drum, cu experiența, cu sprijin concret, dar mai ales cu o voce fermă la Bruxelles, o voce care ne apără interesele, care ne susține aspirațiile. Pentru asta vă suntem recunoscători. Vă mulțumim că ne sprijiniți, că ne încurajați, că vorbiți în numele nostru acolo unde deocamdată noi nu avem încă un loc la masă”, spune Maia Sandu.

La rândul său, președintele României, Nicușor Dan a reiterat sprijinul pentru Republica Moldova.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Prezența mea aici este o garanție a continuării sprijinului pe care România îl acordă Republicii Moldova. Împărtășim același set de valori și împreună avem aceleași aspirații. Este nevoie să consolidăm relația bilaterală în toate domeniile în care ea a început. România susține eforturile dumneavoastră, atât în mod diplomatic, în raport cu partenerii noștri, cât și concret în măsura în care pe anumite domenii este nevoie de expertiza noastră”, a declarat Nicușor Dan.

Sursa foto: Inquam

Citește și: Andrew Tate, petrecere în curtea Muzeului de Istorie din Sibiu. Cum explică conducerea instituției organizarea evenimentului | AUDIO

 

 

 

 

 

 


Ultimele stiri
Ciprian Ciucu a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei. El se declarară încrezător și promite…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…

Berea rămâne liantul socializării și în cele mai frumoase momente ale iernii: 78% dintre români o aleg și…

Tiramisu la pahar cu Mascarpone Delaco