Nationala feminina de handbal a ratat semifinalele CE din Serbia

Nationala feminina de handbal a ratat calificarea in semifinalele Campionatului European din Serbia.

In penultimul meci din grupele principale, disputat la Novi Sad, fetele antrenate de Gheorghe Tadici au pierdut clar in fata Ungariei, 19-25. Romancele au inceput partida ‘in forta’ si au condus constant la doua sau 3 goluri in primele 20 de minute, insa spre finalul primei parti si-au pierdut din putere si unguroaicele au intrat la pauza cu 14-12.

Desi Cristina Neagu s-a apropiat de forma ei maxima, iar ‘veteranele’ Aurelia Bradeanu si Ada Nechita nu au dezamagit, echipa maghiara a dominat si in debutul partii secunde mentinandu-se in fata cu 3 goluri, iar finalul i-a apartinut detasat, avand chiar si 7 goluri avans. Cea mai buna handbalista a invingatoarelor a fost portarul Eva Kiss – un metru 89 si 90 de kilograme, care a respins aproape jumatate din suturile la poarta ei. In semifinalele europeanului de handbal feminin vor merge Ungaria si Muntenegru, iar Romania va mai juca joi seara contra Germania un meci fara miza, de la ora 19 si 15 minute.