Mureș: Trei adolescenți au atacat un șofer de taxi după ce ar fi evitat să-i achite cursa. A fost sesizată Protecția Copilului | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Trei adolescenți din Târgu Mureș sunt cercetați de polițiști pentru că ar fi agresat un șofer de taxi. În această dimineață, ei s-au urcat în mașina bărbatului și l-au rugat să-i ducă într-o localitate de lângă oraș. Pe drum, între aceștia a izbucnit un scandal, pe motiv că adolescenții ar fi încercat să evite achitarea cursei. Șoferul de taxi a fost înjunghiat în zona feței, iar acum se află internat în spital.
Alexandra Luca, purtătorul de cuvânt al IPJ Mureș: Minorii au fost aduși la sediul secției de poliție
„Bărbatul ar fi transportat trei tineri dintr-o zonă a municipiului Târgu Mureș către Porumbeni, o localitate din județ, iar la ieșirea din localitatea Voiniceni, pe fondul unor neînțelegeri privind achitarea cursei, aceștia au fost coborâți din autoturism. În contextul creat ar fi izbucnit un conflict în urma căruia taximetristul ar fi fost lovit în zona obrazului cu un obiect contondent. Cei trei tineri au fost depistați la scurt timp de către un echipaj de poliție.Vorbim de trei minori cu vârste de 13, 15 și 16 ani. Aceștia au fost conduși la sediul unității de poliție, unde se află și în prezent pentru continuarea cercetărilor”, a precizat pentru Europa FM purtătoarea de cuvânt a IPJ Mureș, Alexandra Luca.
În acest caz a fost sesizată și Direcția de Protecție a Copilului Mureș.


