Monica Niculescu şi Irina-Camelia Begu, în sferturile turneului de la Washington

Niculescu a revenit după ce a pierdut la 1 primul set al partidei cu americanca Lauren Davis.

Ea a egalat 6-1 și s-a impus în cele din urmă cu 6-4 în decisiv, după două ore și 17 minute de joc. Și Begu a trebuit să se redreseze în meciul cu slovena Polona Hercog, pe care a învins-o cu 3-6, 7-5, 6-4.

Monica Niculescu va juca pentru accederea în semifinale cu a doua favorită a competiției, australianca Samantha Stosur, în timp ce Irina Begu o va întîlni pe învingătoarea partidei dintre rusoaica Ekaterina Makarova și britanica Naomi Broady.

Niculescu s-a calificat în sferturile turneului de la Washington și la dublu, alături de jucătoarea americană Irina Falconi, după o victorie 6-1, 6-2 cu perechea belgiană Mestach/ Van Uytvanck.