Mirel Idorași, fost șef al Gărzii Forestiere București, încătușat și dus la audieri după acuzații de abuz și furt | AUDIO
Sursa foto: Facebook / Mirel Idorași
Fostul șef al Gărzii Forestiere București, Mirel Idorași, a fost scos în cătușe din sediul instituției. E acuzat că ar fi sustras cheile de la mai multe birouri și dulpuri, inclusiv de la biroul noul șef al instituției. Mirel Idorași a fost reclamat recent la DNA de ministra Mediului, Diana Buzoianu, care îl acuză de abuz în serviciu. În plus, ar fi amenințat un jurnalist în urma unui articol pe care acesta îl publicase.
Într-o filmuleț publicat de Rise Project, fostul șef al Gărzii Forestiere București, în prezent director în cadrul aceleiași instituții, Mirel Idorași refuză să îl urmeze pe polițist la secție, așa că acesta este încătușat și dus cu forța la audieri.
Noul inspector șef al Gărzii Forestiere din Capitală l-a acuzat pe Mirel Idorași că i-a sustras cheile de la birou, dar și de la dulapurile unde sunt ținute ciocanele silvice, dispozitivele folosite pentru marcarea arborilor destinați tăierii.
În urma unor conflicte între Mirel Idorași și subalterni, ministra mediului a trimis o comisie în control la Garda Forestieră. Diana Buzoianu i-a retras atribuțiile de inspector șef și a sesizat DNA cu privire la suspiciuni de abuz în serviciu în cazul lui Mirel Idorași. Acesta l-ar fi amenințat recent pe un jurnalist al publicației Reporter de Iași care a publicat o serie de articole despre averea pe care o deține acesta, dar și despre certurile cu angajații în legătură cu desfășurarea unor controale în trecut.
Deși demis din funcția de inspector șef, Mirel Idorași este șef al Direcției Control din cadrul Gărzii Forestiere București, post pe care l-a ocupat prin concurs.






