Confidenţialitate


Ministrul Stroe: Sportivii își pot relua antrenamentele condiționat. Competițiile nu reîncep | VIDEO


Ministrul Stroe: Sportivii își pot relua antrenamentele condiționat. Competițiile nu reîncep | VIDEO

Ministrul Tineretului și Sporturilor a anunțat, marți, că reluarea antrenamentelor sportive se va face, după 15 mai, în 4 etape, pornind de la cele individuale (faza 1), până la cele colective (faza 4)

În mod obligatoriu, înainte de orice cantonament, fiecare sportiv va petrece 14 zile în izolare totală, a spus Ionuț Stroe.

Doar sportivii testați negativ la noul coronavirus vor fi admiși în baze.

Procurarea și plata testelor trebuie asigurată de cluburi sau federații.

Transportul spre locul antrenametelor se va face, de preferință cu mașina personală.

Potrivit ministrului, testarea sportivilor și echipelor administrative se va face în orice moment la cererea medicilor.

Grupurile de antrenament nu se schimbă și nu interacționează între ele decât în faza 4, a reuniunilor colective.

Triajul epidemiologic va fi făcut de medici.

Pe durata cantonamentului, nu se părăsește baza sportivă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Măsuri stricte de securitate trebuie respectate în bucătăriile bazelor sportive. Servirea mesei se va face în regim de room-service.

În momentul de față, nu se pot desfășura competiții sportive, a insistat ministrul Stroe, care se pronunță pentru încheierea actualului sezon sportiv fără spectatori.

Dacă un sportiv este testat pozitiv, acesta va fi izolat.

În cazul competițiilor, confirmarea unui caz de îmbolnăvire compromite desfășurarea acestora.

Cât privește sălile de fitness, activitatea în incinta acestora este considerată una cu risc epidemiologic ridicat.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, luni, că sportivii de performanţă vor putea reîncepe cantonamentele din 15 mai, data încetării actualei stări de urgenţă, dar numai “în condiţii foarte speciale”, precizând totodată că nu vor reîncepe competiţiile decât “după o perioadă suficient de lungă de pregătire”.

Agerpres amintește că niciunul dintre loturile naţionale şi olimpice ale României nu au mai efectuat pregătiri centralizate de la jumătatea lunii martie, când Ministerul Tineretului şi Sportului a trimis o adresă către toate centrele sportive naţionale prin care cerea sportivilor să evacueze bazele în contextul pandemiei de coronavirus.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…