Confidenţialitate


Ministrul Sănătății, despre virusul HMPV: Aproximativ 10% din toate infecțiile respiratorii sunt produse de acesta. „Nu are rost să facem o testare în masă pentru o infecție banală” | AUDIO


Ministrul Sănătății, despre virusul HMPV: Aproximativ 10% din toate infecțiile respiratorii sunt produse de acesta. „Nu are rost să facem o testare în masă pentru o infecție banală” | AUDIO

Explicații de la Ministerul Sănătății privind virusul HMPV. A fost diagnosticat primul caz la o femeie de 67 de ani din județul Bihor. Ministrul Alexandru Rafila spune că este vorba despre o viroză care poate fi tratată și care afectează în special copiii.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila: „Nu are rost să facem o testare în masă pentru o infecție banală”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Majoritatea copiilor sunt susceptibili să se îmbolnăvească cel puțin o dată cu acest metapneumovirus (HMPV) până la vârsta de zece ani. Aproximativ 10% din toate infecțiile respiratorii dintr-un anumit moment sunt produse de metapneumovirus. El se răspândește când intri în contact strâns cu o persoană infectată. Nu are rost să facem o testare în masă pentru o infecție banală. Tocmai v-am spus că sunt zeci de mii de cazuri de astfel de infecții în fiecare săptămână. În momentul de față vă asigur că în România sunt câteva mii de cazuri de infecție de metapneumovirus. Eu v-am zis că există un singur caz care a fost diagnosticat că ar avea SAR, adică sindromul respirator grav”, a precizat joi ministrul Sănătății.

Simptomele de obicei sunt uşoare. Printre acestea se numără tuse, nas înfundat și febră. Nu există un vaccin contra infecției, însă virusul nu este nou, ci este cunoscut de mai bine de 20 de ani.

Ministrul Sănătății spune că în prima săptămână din 2025 au fost raportate peste 44 de mii de cazuri de infecții respiratorii, cu aproape 22% mai puține față de săptămâna precedentă.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila: Peste 44.500 de infecții respiratorii înregistrate în ultima săptămână de raportare

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În ultima săptămână de raportare, săptămâna 30.12-06 ianuarie au fost înregistrate 44.554 de cazuri de infecții respiratorii. Este vorba de total față de o medie multianuală pentru aceeași perioadă de 73.000 de cazuri. În ceea ce privește cazurile de gripă clinică, aici a existat o ușoară creștere – 4.694 de cazuri de gripă clinică comparativ cu 4.168 în aceeași săptămână a sezonului precedent. Însă aceeași creștere ușoară de maxim 10% a fost înregistrată și în comparație cu săptămâna anterioară, exclusiv gripa clinică”, a spus ministrul Alexandru Rafila.

Sursa foto:  Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Primul caz de infectare cu virusul HMPV, depistat în județul Bihor. Pacienta este izolată | AUDIO


Ultimele stiri
David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Devine primul înotător care realizează dubla 100 – 200…

O a doua dronă a fost găsită vineri în județul Tulcea

Incendii în Spania: rămășițele a trei regi ai Aragonului, evacuate dintr-o mănăstire | AUDIO

Accident grav în Mureș: trei oameni, între care un minor, au murit și patru au fost rănite |…

Viorel Pașca scapă de sechestrul pus pe conturile și averea familiei sale. Ce au decis judecătorii | AUDIO

Fotbalistul norvegian Erling Haaland a stabilit patru recorduri mondiale pentru performanțele sale | AUDIO

Legea salarizării bugetare: Ministerul Muncii trimite amendamentele la Cotroceni în weekend | AUDIO

Accident rutier pe A0. Un om și-a pierdut viața, iar altul a fost rănit și transportat la spital

Copiii din Germania vor primi câte zece euro lunar pentru pensia privată. Măsura se aplică până la vârsta…

Tulcea: A fost securizată zona unde au fost găsite resturile dronei care a explodat. O echipă a MApN…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează