Confidenţialitate


Ministrul Alexandru: Aproape un milion de contracte de muncă, suspendate în starea de urgență | AUDIO


Ministrul Alexandru: Aproape un milion de contracte de muncă, suspendate în starea de urgență | AUDIO

Potrivit celor mai recente estimări, în România au fost suspendate aproape un milion de contracte de muncă după instituirea stării de urgență.

Ministrul Muncii a declarat că, în general, persoanele afectate sunt unele active, care trebuie readuse în economie.

“Sunt oameni care, prin munca lor, generează plus valoare, resurse la buget…”, a explicat Violeta Alexandru, miercuri seara, la Digi 24.

Șomajul tehnic se va prelungi până la data de 1 iunie pentru firmele care nu își pot relua activitatea. Ulterior, Ministerul Muncii va ajuta firmele cu plata unei părţi din costul salarial al angajatului.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

La momentul actual, şomajul tehnic reprezintă 75% din salariul mediu brut.

Violeta Alexandru a reluat, totodată, apelul ca angajații care nu au primit șomajul tehnic susținut de stat, aferent celei de-a doua jumătăți a lunii martie, să sesizeze inspectoratelor județene de muncă.

Ministrul le-a cerut inspectorilor să pună sesizările “în centrul activității de verificare”.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles