Confidenţialitate


Mii de poliţişti, la datorie în minivacanţa de 1 Mai


Mii de poliţişti, la datorie în minivacanţa de 1 Mai

Peste 9.000 de poliţişti sunt la datorie, pe toată perioada minivacanţei de 1 mai, pentru siguranţa tuturor celor care participă la evenimente, activităţi cultural-artistice sau sportive şi pentru supravegherea şi fluidizarea traficului rutier pe principalele căi spre şi dinspre staţiunile turistice şi litoral, precum şi spre punctele de trecere a frontierei.

Potrivit unui comunicat al IGPR, pentru prevenirea faptelor antisociale şi intervenţia la evenimente, în această perioadă vor fi organizate 3.343 de patrule de siguranţă publică, dintre care 292 pedestre şi 3.051 auto.

Pentru fluidizarea traficului rutier şi prevenirea accidentelor rutiere, aproximativ 1.500 de poliţiştii de la rutieră, sprijiniţi de cei de la ordine publică, vor acţiona pe drumurile naţionale şi autostrăzi şi vor utiliza, în medie, zilnic, peste 300 de aparate radar, pentru a-i descuraja şi sancţiona pe cei care nu respectă regimul legal de viteză.

În zilele cu aflux mare pe căile rutiere, cu sprijinul Inspectoratului General de Aviaţie din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, se vor desfăşura misiuni de supraveghere a traficului rutier, cu un elicopter, fiind vizate, în special, Autostrada A2 şi Drumul Naţional 1.

Structurile de poliţie transporturi vor patrula, zilnic, în 229 de trenuri de călători, în 227 de staţii şi triaje de cale ferată, în 13 aerogări şi în 21 de porturi la Marea Neagră sau pe Dunăre.

Potrivit comunicatului IGPR, pe perioada minivacanţei de 1 Mai sunt preconizate a se desfăşura manifestări religioase, cultural – artistice şi sportive de amploare, pe raza a 23 de judeţe şi în Bucureşti, la care se estimează că vor participa peste 280.000 de persoane.


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…