Miami Open: Irina Begu, calificare spectaculoasă în turul al treilea

Irina Begu s-a calificat spectaculos vineri în runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), după ce a trecutde germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 29, cu 6-4, 1-6, 7-6.

Begu (25 ani, 35 WTA) a revenit în setul decisiv de la 1-5, a condus cu 6-5 și a servit pentru meci, dar Lisicki (26 ani, 37 WTA) a trimis meciul în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-2.

Irina Begu a obținut, după două ore și 21 de minute, prima sa victorie în fața Sabinei Lisicki, germanca învingând în primele trei confruntări: 6-0, 6-1 în semifinale la Dallas, în 2011, 6-2 (abandon Begu) în primul tur la Beijing, tot în 2011, și 6-3, 6-4 în turul al doilea la Madrid, în 2014.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 36.170 dolari și 65 de puncte WTA pentru a treia sa victorie în 2016 (patru înfrângeri).

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre elvețianca Belinda Bencic (19 ani, 10 WTA) și jucătoarea cehă Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA).

Turneul de la Miami este dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.