Confidenţialitate


Mesajul MAI, după accidentul din Ungaria: „Șoselele nu vă aparţin!”


Mesajul MAI, după accidentul din Ungaria: „Șoselele nu vă aparţin!”

Ministerul de Interne a transmis, miercuri, un mesaj către toţi şoferii de mijloace de transport în comun după accidentul grav petrecut în Ungaria, în urma căruia 9 români au murit.

“O şosea din Ungaria… un şofer în live pe Facebook… 9 persoane decedate… mai mulţi copii orfani! STOP! E prea mult… demult este prea mult! Dragi prieteni, dacă vă aflaţi într-un mijloc de transport în comun şi vedeţi că şoferul foloseşte telefonul mobil, nefiind atent la drum şi punându-vă în pericol viaţa, luaţi atitudine! Şi dacă nu înţelege, sunaţi la 112… până la urmă este vorba de viaţa dumneavoastră!”, se arată în mesajul postat miercuri pe pagina oficială de Facebook a Ministerului Afacerilor Interne.

Finalul mesajului este îndreptat către toţi cei care efectuează activităţi de transport în comun, indiferent de natura lor, interne sau internaţionale.

“Pentru voi cei care conduceţi mijloace de transport în comun (autocare, microbuze, taxiuri etc), înţelegeţi că aveţi în responsabilitate şi viaţa noastră… dacă la a voastră nu ţineţi! Şi nu uitaţi: nu sunteţi singurii participanţi la trafic, iar şoselele nu vă aparţin! Teribilismul vostru poate face ca această imagine să fie ultima amintire a familiei despre voi! ÎNŢELEGEŢI ODATĂ PENTRU TOTDEAUNA!”, se mai arată în mesaj.

Nouă români au murit, marţi seara, în urma coliziunii între un microbuz înmatriculat în judeţul Mureş şi un camion, în zona Cegledbercel, Ungaria. Românii se întorceau din Slovenia, unde munceau în agricultură. Cel puţin 13 copii au rămas orfani în urma accidentului din Ungaria, la unsprezece dintre ei murindu-le amândoi părinţii. Potrivit primarului din Bălăuşeri, Sagyebo Istvan, patru persoane erau din această comună, şi aveau împreună opt copii.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”