Confidenţialitate


Medicii care au uitat un pansament în abdomenul unei fetițe, acuzați de vătămare corporală din culpă


Medicii care au uitat un pansament în abdomenul unei fetițe, acuzați de vătămare corporală din culpă

Familia Alessiei, fetița în vârstă de 11 ani care a fost la un pas să-și piardă viața din cauza unei greșeli medicale, a depus o plângere penală pe numele echipei de doctori care a operat-o anul trecut de apendicită.

Medicii din Sinaia sunt acuzați de vătămare corporală din culpă – transmite corespondenta Europa FM, Diana Frâncu.

Dan Gașpar, avocatul care reprezintă familia Alessiei, a declarat că a depus o plângere penală pentru vătămare din culpă pe numele echipei de medici și asistenți medicali care a participat la operația de apendicită.

Plângerea a fost înregistrată, marți dimineață, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sinaia, spune avocatul.

”Am făcut plângerea pe numele tuturor persoanelor implicate în operația de apendicită din 2018, având și confirmarea medicului de la spitalul din Brașov că acele bucăți de tifon au fost într-adevăr uitate de la oprație. O să facem și plângere la Colegiul Medicilor”, a declarat avocat Dan Gașpar.

Reamintim, fetița a fost adusă în stare gravă la Spitalul Județean din Brașov, acum câteva zile.

Medicii au constatat că în corpul fetiței fusese uitat un tifon.

Ea fusese operată de apendicită în urmă cu un an la Spitalul din Sinaia.

Tifonul a ajuns în uretră spun medicii, un caz extrem de rar.

Fetița a început să aibă dureri foarte puternice pe 19 ianuarie.

A doua zi a fost dusă la spitalul din Sinaia, unde doctorii au stabilit că suferă de o infecție foarte puternică.

Doctorii i-au pus o perfuzie și i-au dat antibiotic, dar fetița se simțea tot mai rău. La recomandarea medicilor, părinții au dus-o la spitalul din Brașov, la urgențe.

Drumul a fost unul chinuitor: simțea nevoia să urineze, tremura, transpira iar durerile erau în creștere.

Mama fetei povestește că tifonul a fost uitat la operația de apendicită făcută anul trecut la Spitalul din Sinaia și că ar fi ajuns în uretră.

La spitalul din Brașov, fetița a eliminat un tifon. Ulterior, medicii au mai descoperit unul pe care l-au extras.

Spitalul de Copii din Brașov caută încă o explicație în cazul fetiței de 11 ani care, la un an după operația de apendicită, s-a descoperit că are un tifon uitat în abdomen.

Tifonul a ajuns în uretră -spun medicii.

Medicul Marcel Albean, de la Spitalul de Copii Brașov.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”