Confidenţialitate


Marcel Ciolacu, singurul candidat la șefia PSD. Lucian Romaşcanu: A propus ca, dacă vor exista candidaturi pe poziții în timpul Congresului, ele să fie acceptate | AUDIO


Marcel Ciolacu, singurul candidat la șefia PSD. Lucian Romaşcanu: A propus ca, dacă vor exista candidaturi pe poziții în timpul Congresului, ele să fie acceptate | AUDIO

Congres cu final aşteptat – sâmbătă, 24 august, la PSD! Marcel Ciolacu va fi desemnat candidatul PSD la alegerile prezidenţiale. Delegaţii vor alege – prin vot electronic – şi noua conducere a partidului, Marcel Ciolacu fiind singurul candidat la șefia PSD.

Consiliul Politic Naţional al PSD a aprobat, vineri, 23 august, moţiunea cu care Marcel Ciolacu va candida pentru un nou mandat de preşedinte, dar şi modificarea statutului, astfel încât să existe patru noi vicepreşedinţi. Printre aceștia – Elisabeta Lipă și Florin Jianu, preşedintele Consiliului Naţional al IMM-urilor, care a anunţat că se retrage din organizaţie.

Ei vor cere votul Congresului împreună cu Marcel Ciolacu.

Purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu: „Domnul Ciolacu a propus ca, dacă vor exista candidaturi pe poziții în timpul Congresului, ele să fie acceptate”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Din domenii avem nume importante. Din zona IMM-urilor pe domnul Jianu. Avem din zona sportului pe doamna Lipă. Sunt tineri care au ajuns în propunerile de vicepreședinți, cum este domnul Șoldan de la Suceava, care a avut acel succes spectaculos. Domnul Ciolacu a propus ca, dacă vor exista candidaturi pe poziții în timpul Congresului, ele să fie acceptate”, a precizat purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu.

Gabriela Firea nu va mai fi prim-vicepreşedinte al partidului, iar Mihai Tudose va prelua funcţia de preşedinte al Consiliului Naţional al PSD, pe care o ocupă acum Vasile Dîncu, a precizat Lucian Romaşcanu.

Purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu: „Domnul Tudose a zis că se simte pregătit să preia această chestiune, domnul Dîncu este de acord cu poziția care i s-a propus”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Firea este în continuare președinta Organizației Municipale a București. Este o chestiune pe care domnul Ciolacu a discutat-o inclusiv cu doamna Gabriela Firea și s-a ajuns la această formulă: Vasile Dîncu este vicepreședinte pentru afaceri europene, fiind la Bruxelles împreună cu domnul Tudose. Domnul Tudose a zis că se simte pregătit să preia această chestiune, domnul Dîncu este de acord cu poziția care i s-a propus. Nu e nimic… toate lucrurile acestea se discută, se negociază și la sfârșit se votează”, a declarat Lucian Romaşcanu.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: Marcel Ciolacu susține că Guvernul nu va majora taxele și impozitele: Cum n-am venit cu ele în 2024, nu vom veni nici în 2025 / „Ne trebuie o reformă fiscală cu o perspectivă pe termen mediu” | AUDIO


Ultimele stiri
Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…

Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…