Confidenţialitate


Maratonul Dacilor, pe traseul a 4 situri din Patrimoniul Mondial UNESCO


Maratonul Dacilor, pe traseul a 4 situri din Patrimoniul Mondial UNESCO

Ajuns la a patra ediție, Maratonul Dacilor ia startul, sâmbătă, în localitatea hunedoreană Costeşti.

Alergătorii vor urma, începând cu ora 7.00, traseul a 4 situri din Patrimoniul Mondial UNESCO, anume cetățile Cetățuie, Blidaru, Piatra Roșie și Sarmizegetusa Regia, urmând coamele munților și dealurilor, refăcând traseele dacilor. Ultimii 3 kilometri vor fi pe drumul antic care duce la Sarmizegetusa Regia.

Traseul probei de semi-maraton include 2 cetăți, Blidaru și Sarmizegetusa Regia, începând cu ora 9.00.

Evenimentul sprijină, prin sport, promovarea originilor și istoriei românilor.

Medaliile și tricourile sunt produse 100% în țară, iar pe traseu vor fi puncte de alimentare la care participanţii pot primi miere, polen, dulceață de fructe de pădure, toate din zonă, pusă la dispoziție de apicultorul Decebal Achim.

La final, alergătorii se vor te hidrata din izvorul dacilor, care nu a secat niciodată.

Cursa necompetitivă a copiilor este organizată, pe traseul Costești – Cetatea Costești, pentru 200 de copii din satele comunei Orăștioara de Sus. Ulterior, prichindeii vor asista la o lecție de istorie interactivă despre daci și originea românilor.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”