Mani Gyenes și Marcel Butuză au început Raliul Dakar

A debutat cea mai dură competiție motorizată din lume – Raliul Dakar, la care participă din nou doi români, ambii motocicliști.

După prima etapă, care a debutat în Bolivia la Asuncion și s-a terminat în Argentina la Resistencia, sătmăreanul Emanuel Gyenes a terminat pe locul al 33-lea, iar brașoveanul Marcel Butuză a ajuns al 78-lea. Câștigătorul rundei la clasa moto a fost francezul  Xavier De Soultrait, urmat de spaniolul Juan Pedrero și de americanul Ricky Brabec.

Etapa de marți va avea loc între Resistencia și San Miguel de Tucuman. Amintim, Mani Gyenes a obținut anul trecut o performanță remarcabilă la Raliul Dakar, terminând pe locul al 14-lea marele raid sud-american. În vârstă de 32 de ani, el a debutat în această cursă anuală în 2007.