Manchester City a câștigat Supercupa Angliei

Echipa din Manchester a învins-o duminică pe FC Liverpool la loviturile de departajare.

Meciul s-a jucat pe Wembley, cu aproape 78.000 de spectatori, iar la finalul primelor 90 de minute a fost 1-1.

City, campioana Angliei, a deschis scorul prin Sterling în prima repriză, iar Liverpool – câștigătoarea Cupei Angliei, a egalat prin Joel Matip, în minutul 77.

La penalty-uri, portarul “cetățenilor”, Claudio Bravo a apărat șutul lui Wijnaldum, iar coechipierii lui au transformat tot.

Manchester City a cucerit a 6-a Supercupa a Angliei, iar FC Liverpool va mai avea ocazia să obțină un trofeu peste 9 zile.

“Cormoranii” deținători ai trofeului Ligii Campionilor, vor juca la 14 august finala Supercupei Europei împotriva lui Chelsea Londra, care a câștigat în acest sezon Europa League.