Maia Sandu acuză Moscova că nu a respectat niciodată suveranitatea Republicii Moldova: „Doar în UE ne vom putea simți în siguranță” | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Republica Moldova marchează 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Documentul a deschis oficial calea către desprinderea de sub regimul sovietic și proclamarea ulterioară a independenței statului în august 1991. Președinta țării, Maia Sandu, a transmis un mesaj cu această ocazie, pe contul său de Facebook.
Președinta Maia Sandu: „Moldova își construiește soarta cu adevărat”
„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate, pentru a-și decide singuri soarta. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat. Acest drum pe care suntem, drumul integrării europene, a început de la părinții și bunicii noștri, care, pe 23 iunie 1990, au decis să se rupă de regimul sovietic. Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră”, a transmis președinta Maia Sandu.
Președinta Maia Sandu: „Doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță”
Declarația prevedea supremația legilor locale asupra celor de la Moscova, controlul exclusiv asupra resurselor naturale și dreptul de a stabili relații diplomatice directe cu alte țări. Maia Sandu a făcut apel la unitate şi curaj pentru a realiza procesul de integrare europeană a Republicii Moldova:
„Doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea. La fel ca părinții și bunicii noștri acum 36 de ani, să fim uniți, să muncim cu demnitate și curaj pentru a realiza acest proces, programul de integrare europeană a Republicii Moldova”, a adăugat președinta Maia Sandu.
Ieri a avut loc și cel de-al doilea summit bilateral Uniunea Europeană – Republica Moldova. A fost adoptată o declarație comună în 20 de puncte, axată pe noi pachete substanțiale de finanțare, securitate și pașii următori ai integrării europene.
Republica Moldova a primit statutul de țară candidată la UE în iunie 2022, iar negocierile de aderare au fost deschise oficial în iunie 2024.
