Confidenţialitate


Mai mulți șefi ai unor instituții de stat din domeniul energetic și-au tăiat voluntar salariile. Reacția premierului Ilie Bolojan  | AUDIO


Mai mulți șefi ai unor instituții de stat din domeniul energetic și-au tăiat voluntar salariile. Reacția premierului Ilie Bolojan  | AUDIO

Salarii tăiate voluntar în vârful domeniului energetic de stat din România. După ministrul Energiei, Bogdan Ivan, care și-a tăiat primul 20 la sută din salariu, i-au urmat exemplul și șefii de la Hidroelectrica și Nuclearelectrica. Gestul ar fi „de bun simț”, spun șefii instituțiilor, dar premierul Ilie Bolojan nu e tocmai fanul „populismelor”.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat săptămâna trecută că renunță la 20% din salariul său lunar.

„Înainte de a le cere tuturor colegilor din companiile de stat din subordinea ministerului, e normal ca eu să fac acest gest. Acum, le cer și lor. Și directorilor, și membrilor din Consiliul de Administrație și de Supraveghere să facă același gest”, a declarat săptămâna trecută ministrul Energiei.

După îndemn, primul care i-a urmat gestul ministrului a fost directorul Nuclearelectrica, Cosmin Ghiță, care a declarat că donează 20 la sută din salariu pentru , „inițiative relevante în acest domeniu strategic”.

La fel a decis și șeful Hidroelectrica, Karoly Borbely: donează tot 20 la sută din salariu către Fundația Hidroelectrica.

Premierul Ilie Bolojan a spus că nu este fanul acestui gest.

„Cei care mă știu, știu că în general nu fac gesturi populiste, dar fiecare om decide așa cum consideră de cuviință”, a precizat prim-ministrul Ilie Bolojan.

Și șeful Institutului de Cercetări în Transporturi, Flavius Cladoveanu, și-a redus salariul de la aproape 54 de mii de lei la numai 14 mii de lei.

Sursa foto: Shutterstock


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…