Confidenţialitate


Mai multe cluburi din SuperLiga României îi cer lui Nicușor Dan să nu promulge legea care stabilește că 40% dintre membrii unei echipe trebuie să fie români | AUDIO


Mai multe cluburi din SuperLiga României îi cer lui Nicușor Dan să nu promulge legea care stabilește că 40% dintre membrii unei echipe trebuie să fie români | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Mai multe cluburi din SuperLiga României au semnat o petiție către președintele Nicușor Dan, prin care îi cer să nu promulge legea care stabilește că 40% dintre membrii unei echipe trebuie să fie români. Este vorba de așa-numita lege Novak – după numele inițiatorului, Eduard Novak, fost ministru al sportului. Petiția este intitulată  „Pașaportul devine criteriu de selecție” .

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Șapte cluburi din Super Liga, printre care Universitatea Craiova, CFR Cluj, FC Dinamo, FCSB, Oţelul Galaţi sau CSM Bucureşti, au semnat petiția către președintele Dan. Inițiatorul petiției este deputatul PNL Ionuț Stroe, care susține că introducerea procentului de 40% sportivi români într-o echipă ar fi discriminatorie pe motive de cetățenie.

În petiție se precizează că „paşaportul devine criteriu de selecţie, în locul valorii şi meritului sportiv.  Iar autonomia sportivă devine o ficţiune: echipele nu mai sunt făcute în vestiar, ci de politic, prin lege”.

Cu majoritate de voturi, Camera Deputaţilor a adoptat, la mijlocul lunii noiembrie, modificarea Legii Sportului prin care echipele vor fi obligate să folosească în permanenţă în competiţiile interne oficiale minimum 40% sportivi români.

Pentru încălcarea cotei de 40% sportivi români, cluburile vor fi amendate cu sume de la 500.000 la 1.000.000 de lei. Legea se va aplica începând cu sezonul competiţional 2026/2027.


Ultimele stiri
Directoarea Muzeului Național „George Enescu” a fost demisă. Bogdan Tănăsescu preia mandatul de manager interimar | AUDIO

CM 2026. Argentina a învins Algeria cu 3-0. Messi a reușit un hattrick, egalându-l Miroslav Klose în clasamentul…

Ar putea Veștea să primească voturi și de la unii parlamentari AUR? Peiu: Se hrănesc cu o iluzie.…

DEȘTEPTAREA: Hoț din Pașcani, condamnat după ce a lăsat amprente pe borcanul de zacuscă în timpul unui furt

Alba Iulia: Șoferii STP și-au întrerupt activitatea după ce nu și-au mai primit salariile și tichetele de masă…

Schimbări importante pentru pasagerii care zboară în Europa. Noi reguli privind bagajele, despăgubirile și locurile în avion |…

Messi, omul recordurilor la Cupa Mondială. Argentineanul a stabilit mai multe borne după meciul cu Algeria

Actorul Javier Bardem a primit o stea pe Walk of Fame din Hollywood | AUDIO

Trump spune că strâmtoarea Ormuz se va redeschide complet de vineri, când ar urma să fie semnat acordul…

Premieră în vămile din Constanța: vameșii își vor suspenda astăzi activitatea pentru două ore, în semn de protest…