Ludogorets Razgrad – Real Madrid 1-2

Bulgarii care au eliminat-o pe Steaua in play-off au iesit cu fruntea sus din confruntarea cu ‘galacticii”: a condus cu 1-0, gol marcat de Marcelinho in minutul 6 dupa o minge deviata cu capul de Moti in urma unui corner.

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty 5 minute mai tarziu dar starul portughez s-a revansat in minutul 26, cand a punctat de la 11 metri. Tot el a obtinut lovitura, dupa un contact superficial cu Cosmin Moti. A fost 1-1 la pauza si evident Real Madrid a dominat meciul dar si Ludogorets a mai avut cateva ocazii de gol. Benzema a marcat insa in minutul 77. In aceeasi grupa, FC Basel a invins-o cu 1-0 pe FC Liverpool.

Atletico Madrid a castigat derbyul serii, 1-0 cu Juventus Torino, gol marcat de Arda Turan in minutul 74. Malmo a trecut cu 2-0 de Olympiakos Pireu, dubla Markus Rosenberg si toate cele 4 echipe au cate 3 puncte.

Arsenal Londra a facut scorul rundei, 4-1 cu Galatasaray, 3-0 la pauza. Fostul atacant al lui Manchester United, Dany Welbeck a reusit o tripla. Intre timp, Borussia Dortmund s-a impus cu 3-0 in deplasare la Anderlecht Bruxelles.

In fine, Bayer Leverkussen a invins-o cu 3-1 pe Benfica Lisabona iar Zenit St Petersburg si AS Monaco au remizat 0-0.