Confidenţialitate


Lucian Bode: Afganul care a comis o crimă la Timișoara a fost prins pe aeroportul din Atena


Lucian Bode: Afganul care a comis o crimă la Timișoara a fost prins pe aeroportul din Atena

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a declarat, vineri, la Timişoara, că autorul afgan al omorului unui conaţional, în zona Gării de Nord Timişoara, în luna aprilie, a fost prins în noaptea de joi spre vineri pe aeroportul din Atena, relatează Agerpres.

Potrivit ministrului de interne, urmează demersurile pentru escortarea lui în România pentru a răspunde legal faţă de fapta comisă.

“În urma cooperării poliţieneşti internaţionale (…), seara trecută a fost reţinut în Grecia un cetăţean afgan care a comis omorul din Gara de Nord Timişoara. Urmează procedura (Ministerului Justiţiei, n.r.) de predare a acestuia, după care vom trimite escorta în Grecia. A fost prins pe aeroportul din Atena”, a anunţat Lucian Bode.

Lucian Bode va cere o anchetă pentru a vedea traseul pe unde a părăsit ţara migrantul afgan şi în ce condiţii a plecat din România.
Procurorii au dispus începerea urmăririi penale, în lipsă, faţă de inculpatul A.F., pentru săvârşirea infracţiunilor de omor şi tentativă de omor.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”