Liga Campionilor: Manchester City, prima echipă calificată în optimi

Manchester City este prima echipă calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, cu două etape înainte de finalul grupelor, după ce Borussia Dortmund şi Sevilla au remizat (1-1), marţi seara, în celălalt meci din Grupa G.

Campioana Angliei a încheiat şi ea la egalitate, 0-0, cu FC Copenhaga, într-un meci în care a ratat un penalty şi a jucat o oră în inferioritate numerică, notează Agerpres.

Campioana en titre, Real Madrid, a evitat in extremis prima sa înfrângere în grupă, încheind nedecis cu Şahtior Doneţk, 1-1, la Varşovia. Ucrainenii au deschis scorul prin Oleksandr Zubkov (46), dar fundaşul german Antonio Rudiger a egalat pentru madrileni în minutele adiţionale (90+6).

RB Leipzig a învins-o pe Celtic cu 2-0, la Glasgow, prin golurile reuşite de Timo Werner şi Emil Forsberg, în ultimul sfert de oră al partidei.

Chelsea a dispus de AC Milan cu 2-0 pe San Siro, după ce câştigase şi la Londra, cu 3-0. Rossoneri au jucat din min. 18 în zece, Fikayo Tomori (ex-Chelsea) fiind eliminat pentru fault la Mason Mount. Jorginho a transformat penalty-ul acordat (21), londonezii majorând diferenţa prin gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang (34).

Portarul Ciprian Tătăruşanu a avut două intervenţii inspirate, în min 44 la şutul lui Mount şi în min. 54, la reluarea lui Aubameyang.

Paris Saint-Germain, fără Leo Messi (accidentat), a făcut un nou egal cu Benfica, 1-1. Mbappe a marcat golul parizienilor, din penalty, Joao Mario egalând pentru Benfica, tot din lovitură de pedeapsă.