Liga 1: Dinamo, la prima victorie după 4 luni

Dinamo a câştigat cu 3-1, duminică, pe terenul Academica.

Au fost 6 înfrângeri consecutive pentru „câinii roşii” în campionat, ultimul succes în orice competiţie venind înainte de pandemie, un 1-0 tot cu echipa din Clinceni.

Partida a avut 3 penalty-uri, notează Mediafax.

Primul a venit în minutul 18 după un fault asupra lui Fabbrini, Sorescu transformând lovitura de pedeapsa.

Gazdele de la Clinceni au avut apoi 2 penalty-uri consecutive, ambele ratate. Mai întâi a ratat Vojtus în prelungirile primei reprize, pentru ca apoi să vină rândul lui Buziuc în minutul 60. Ambele execuţii au fost parate de Straton.

Ahmed Bani a făcut 2-0 pentru Dinamo din pasa lui Fabbrini, cel care apoi şi-a trecut propriul nume pe lista marcatorilor în minutul 71. La faza imediat următoare, Buziuc a redus din diferenţă, însă Academica nu a mai putut să întoarcă rezultatul iar cei de la Dinamo pot să răsufle uşuraţi după acest succes.

Pentru Dinamo urmează returul din semifinalele Cupei României cu FCSB, miercuri, de la ora 20.00.

În tur, FCSB s-a impus cu 3-0.