Leonardo Mayer câștigat la Hamburg după ce a fost lucky loser

Una dintre cele mai mari surprize din tenis s-a produs în turneul de la Hamburg. Argentinianul Leonardo Mayer a câștigat competiția pe care a început-o din postura de la “lucky loser”.

Clasat pe locul al 138-lea în ierarhia mondială, el fusese învins în calificări de un adversar de pe a 923-a poziție ATP, însă a intrat pe tabloul principal după accidentarea slovacului Martin Klizan.

În ultimul act, l-a învins cu 6-4, 4-6, 6-3, pe neamțul Floryan Mayer și a primit un cec de 323.000 de euro.

Până la 30 de ani, Leonardo Mayer a mai câștigat un singur turneu, tot la Hamburg în 2014. Competiția germană are premii totale de un milion și jumătate de euro.

Amintim, săptămâna trecută, rusul Andrei Rublev a cucerit trofeul la Umag, tot ca “lucky loser” din calificări.

Este o premieră în istoria tenisului ca doi jucători ajunși cu noroc pe tablou, să câștige turnee două săptămâni la rând.