Confidenţialitate


Legea Taximetriei a fost modificată


Legea Taximetriei a fost modificată

Legea taximetriei a fost modificată printr-o ordonanță de urgență.

Cei care fac transport public de persoane ilegal vor fi sancționați.

Acest act normativ dezavantajează șoferii UBER sau Bolt, fost Taxify, însă autoritățile au promis că vor reveni cu o altă ordonață de urgență care să le reglementeze serviciile în următoarele săptămâni.

In legea care reglementa până acum transportul in regim de taxi se sancționa cu amendă „efectuarea, in mod repetat, de transport public, contra cost.

Șoferii de taxi s-au plâns că datorită sintagmei în mod repetat șoferii de UBER sau Bolt, fost Taxify își pot desfășura activitatea, deși nu plătesc același taxe și nu au autorizație de transport persoane.

Pentru ca activitățile de ride-sharing să nu dispară de pe piață, Ministerul Transporturilor, împreună cu cel al Dezvoltării și al Justisției vor lucra la o nouă ordonanță care să le reglementeze serviciile.

Viceprim-ministrul a mai spus că și reprezentanții serviciilor de ride-sharing vor fi consultați pentru noul proiect de ordonanță de urgență.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare