Confidenţialitate


Educația, cea mai dezavantajată de noua lege a salarizării, spune președintele FSLI: „Guvernul va trebui să decidă: ori face o lege corectă, ori renunță de tot” | AUDIO


Educația, cea mai dezavantajată de noua lege a salarizării, spune președintele FSLI: „Guvernul va trebui să decidă: ori face o lege corectă, ori renunță de tot” | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Proiectul noii legi a salarizării este motiv de nemulțumire în multiple sectoare de activitate. „Educația este cea mai dezavantajată”, semnalează la Europa FM Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ.

Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ:  „nenorocește anumite categorii, educația fiind, de departe, cea mai afectată”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Această lege a salarizării aș putea spune că este o glumă proastă. Au făcut o lege care, de fapt, nenorocește anumite categorii, educația fiind, de departe, cea mai afectată. Ministerul de Finanțe a pus la dispoziție pentru noua lege opt miliarde de lei. Păi dau opt miliarde de lei în plus la un sector bugetar unde cheltuielile pe an sunt de 160 de miliarde. Adică să faci cu 5% în plus o lege echitabilă este o glumă. O glumă proastă. Și s-a văzut că, din condei, să ne trezim că profesorul debutant nici pe departe să nu aibă salariul mediu brut pe economie; a fost mai mic cu 1.100 de lei, adică în loc de 8.600 la 7.500 de lei”, a declarat Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ.

Conform proiectului de lege lansat în dezbatere publică de Ministerul Muncii, se are în vedere o valoare de referință de 4.100 de lei, multiplicată cu coeficienți specifici fiecărei funcții. Veniturile finale variază în funcție de vechime și grade didactice.

Astfel, un profesor debutant (cu studii superioare) ar urma să aibă un salariu de bază de 7.544 de lei brut (aproximativ 4.400 de lei net).

Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ: „Guvernul va trebui să decidă: ori face o lege corectă, ori renunță de tot”

Valoarea salariului mediu brut pe economie în România, raportată oficial în luna martie, este de 9.902 lei. Dacă nu se schimbă forma actuală a legii, profesorii ar putea ieși în stradă, avertizează liderul sindical:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În momentul de față, prin ceea ce se propune, sunt chiar diminuări de venituri. Spun ei că vor da sume compensatorii. Asta este jignitor și umilitor. Adică îi spui profesorului: dom’le, mai stai cinci ani de zile cu salariul actual. Guvernul va trebui să decidă: ori face o lege corectă, ori renunță de tot. Pentru că, așa cum este în forma aceasta, nu poate să conducă decât la ieșiri în masă. Și oamenii ne cer treaba asta. E posibil ca în zilele următoare să vedeți oameni în stradă. Vor să îngroape complet educația”, a adăugat Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ.

Astăzi, la ora 16:00, va avea loc o nouă rundă de consultări între sindicaliștii din educație și Ministerul Muncii.


Ultimele stiri
Transnistria, Abhazia și Osetia de Sud cer, printr-un document comun, să fie recunoscute internațional drept state independente |…

Benzina și motorina s-au scumpit cu peste 30% într-un an în România | AUDIO

Numărul conflictelor dintre state, la cel mai ridicat nivel de după Al Doilea Război Mondial. Explicațiile unui istoric…

Ucraina intensifică atacurile asupra rutelor de aprovizionare ale Rusiei către Crimeea | AUDIO

Accident pe A2, lângă Cernavodă: o femeie rănită grav. Printre victime se află și o fetiță de doi…

Simona Halep, înaintea meciului de retragere: „Am avut norocul meu în viață și am întâlnit oamenii potriviți”. „Cred…

România în Direct la Sports Festival: Simona Halep, Nadia Comăneci, Mihnea Măruță și Patrick Ciorcilă | VIDEO

Raport: Statul recuperează doar 7% din amenzile aplicate partidelor. AUR, cel mai sancționat partid | AUDIO

Președintele Nicușor Dan a promulgat OUG pentru programul SAFE

Ilie Bolojan, despre creşterea inflaţiei la aproape 11%: „Guvernul nu a făcut greşit ceva”