La Stuttgart, Roger Federer cucereşte cel de-al 98-lea titlu din carieră

Tenismanul elveţian Roger Federer a câştigat duminică turneul ATP de la Stuttgart (Germania), în finala căruia l-a învins cu 6-4, 7-6 (7/3) pe canadianul Milos Raonic, trecându-şi în palmares al 98-ea titlu în circuitul profesionist, notează Agerpres.

În vârstă de 36 ani, elveţianul va reveni luni pe prima poziţie a clasamentului ATP, detronându-l pe spaniolul Rafael Nadal, care a câştigat recent, pentru a 11-a oară în carieră, turneul de Mare Şlem de la Roland Garros.

La turneul pe iarbă de la Stuttgart, campionul din Ţara Cantoanelor a revenit în competiţie după aproape trei luni de pauză, renunţând să participe la sezonul pe zgură, aşa cum a procedat şi în anul trecut, de altfel.

Roger Federer va ocupa, începând de luni, fotoliul de lider mondial pentru a 310-a săptămână în cariera sa, un record pentru tenisul profesionist.

Elveţianul, care are în palmares cele mai multe titluri de Mare Şlem (20), speră să cerească luna viitoare, pentru a noua oară în cariera sa, turneul de la Wimbledon.