Kremlin Cup 2021: Anett Kontaveit a câştigat finala

Jucătoarea estoniană de tenis Anett Kontaveit (20 WTA) a câştigat turneul WTA de la Moscova, învingând-o duminică pe rusoaica Ekaterina Aleksandrova după un meci dramatic, 4-6, 6-4, 7-5, în finala acestei competiţii dotate cu premii totale de 565.530 de dolari.

Anett Kontaveit a pierdut primul set şi a fost condusă cu 4-0 în setul secund, însă a revenit, câştigând şapte ghemuri consecutive şi impunându-se după două ore şi 22 de minute, graţie jocului său agresiv şi greşelilor comise de adversară.

În mare formă în acest an, Kontaveit a obţinut al patrulea titlu la simplu din cariera sa, al treilea în 2021 după Cleveland în luna august şi Ostrava în septembrie.

Pentru a se califica la Turneul Campioanelor, care va avea loc în oraşul mexican Guadalajara între 10 şi 17 noiembrie, Kontaveit trebuie să câştige turneul de săptămâna viitoare de la Cluj-Napoca, unde va fi cap de serie N.4.