Juventus și FC Sevilla au câștigat ultimele meciuri din manșa întâi a optimilor Ligii Campionilor

Liderul din Italia s-a impus cu 2-0 în deplasare la FC Porto, unde gazdele au jucat în inferioritate numerică mai bine de o oră după ce Telles a primit două cartonașe galbene. Juve a rezolvat meciul și probabil calificarea în interval de numai 3 minute – Pjaca a deschis scorul în minutul 72 iar Dani Alves a majorat diferența.
FC Sevilla a învins-o cu 2-1 pe Leicester City. După ce Correa a ratat un penalty în minutul 14, Sarabia a făcut 1-0 pentru gazde la jumătatea primei reprize. Correa s-a revanșat în repriza secundă, când a înscris după o acțiune a lui Jovetici iar golgheterul campioanei Angliei, Jamie Vardy a marcat golul care o ține în cărți și pe Leicester.
Meciurile din manșa secundă a optimilor Ligii Campionilor sunt programate în perioada 7-15 martie.