Confidenţialitate


Intrarea completă a României în spațiul Schengen la 1 ianuarie 2025, marcată în cel mai circulat punct rutier de trecere a graniței din țară. Precizările Poliției de Frontieră | AUDIO 


Intrarea completă a României în spațiul Schengen la 1 ianuarie 2025, marcată în cel mai circulat punct rutier de trecere a graniței din țară. Precizările Poliției de Frontieră | AUDIO 

Pe 1 ianuarie 2025, România intră în spațiul Schengen, complet, inclusiv rutier. Pentru a marca momentul, Conducerea Inspectoratului General al Poliției de Frontieră va fi prezentă în cel mai circulat punct rutier de trecere a frontierei din România, Nădlac 2 autostradă.

Purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad, Alexandru Dincă: „Călătoriile din România către și dinspre celelalte state membre Schengen vor fi similare unei călătorii în interiorul țării”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„La granița cu Ungaria și Bulgaria se elimină controlul de frontieră, sens în care toate persoanele se vor putea deplasa către sau dinspre alte state membre ale spațiului Schengen, cu excepția Ciprului și Irlandei, fără a se mai opri la cabinele de control ale Poliției de Frontieră pentru verificarea documentelor de călătorie. Astfel, călătoriile din România către și dinspre celelalte state membre Schengen vor fi similare unei călătorii în interiorul țării”, a precizat Alexandru Dincă, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad.

Purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad, Alexandru Dincă: „Persoanele care intenționează să meargă pe teritoriul altui stat trebuie să aibă asupra lor un document de călătorie valabil, respectiv pașaport sau carte de identitate”

„Acest lucru este valabil pentru toate persoanele, indiferent de cetățenie, și pentru toate categoriile de mijloace de transport. Este important de reținut că persoanele care intenționează să meargă pe teritoriul altui stat trebuie să aibă asupra lor un document de călătorie valabil, respectiv pașaport sau carte de identitate”, a adăugat purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad.

Pentru a combate traficul de migranți, drogurile sau transportul unor produse furate, Poliția de frontieră va intensifica verificările în interiorul țării, pe suprafețe de până la 30 de km față de linia de frontieră.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Peste 70.000 de oameni au semnat o petiție Declic prin care cer ca petardele să nu mai poată fi cumpărate de persoane fizice. Anduța Karetsou: An de an avem tot felul de tragedii | AUDIO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…