Confidenţialitate


Instanțele din România protestează. Președintele Tribunalului Arad explică cererile magistraților | AUDIO


Instanțele din România protestează. Președintele Tribunalului Arad explică cererile magistraților | AUDIO

Rând pe rând, instanțele din țară anunță că suspendă judecarea dosarelor care nu reprezintă urgențe în semn de protest față de modificarea pensiilor speciale. În perioada următoare, se vor judeca doar situațiile care nu suportă amânare la București, Brașov, Constanța, Gorj, Satu Mare sau Buzău. Sunt suspendate și activitățile de relații cu publicul.

Președintele Tribunalului Arad – Flavius Bradin – explică cererile magistraților

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Eșalonarea vârstei de pensionare să fie una reală, să fie una graduală. Dorim să fie recunoscută ca vechime în magistratură pentru pensionarea… Deci pentru cei 25 de ani – care se pune condiție de vechime efectivă în magistratură. Inclusiv cei 5 ani de perioadă asimilată. Mai dorim să fie reglementată situația colegilor care n-au decizii de pensionare, nu și le-au pus efectiv în plată în condițiile în care nu ar exista norme tranzitorii, norme clare care să spună că drpturile recunoscute pe actuala lege li se conservă și pe viitor”, a spus președintele Tribunalului Arad, Flavius Bradin.

Președintele Tribunalului Arad spune că dosarele care nu sunt considerate urgențe vor fi amânate până la suspendarea protestului. Cât va dura, depinde de negocierile care au loc la București.

Președintele Tribunalului Arad, Flavius Bradin: „Suntem conștienți că prin această formă de protest ne îngreunăm situația”

Judecătorul Flavius Bradin știe că instanțele vor fi mult mai aglomerate după perioada de protest, dar spune că magistrații vor face eforturi să reducă decalajele odată ce protestul se va încheia.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Suntem conștienți că prin această formă de protest ne îngreunăm situația în sensul că la toamnă vom avea rolurile mai încărcate, dar ne-am asumat această măsură, această situație. Dacă protestul va dura mult, evident că rata de soluționare a cauzelor va crește. S-ar putea să intrăm în toamnă și să nu judecăm cauze care nu sunt de urgență extremă. Deja nu mai depinde de noi, depinde de clasa politică”, a mai spus președintele Tribunalului Arad, Flavius Bradin.

La Arad, mai bine de 80% din dosare nu se vor judeca în perioada următoare

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Președintele Tribunalului Arad, Flavius Bradin: „Ne-am inspirat în selectarea cauzelor foarte urgente pe care le vom judeca în continuare din perioada de pandemie. Celelalte cauze vor fi amânate. Dacă un litigiu se amână uzual peste două sau trei săptămâni tot atunci se va termen de judecată, doar că în acel termen vom vedea dacă suntem sau nu mai suntem în protest”.

Ciprian Boițiu, Europa FM: Și dacă sunteți în protest?

Președintele Tribunalului Arad, Flavius Bradin: „Vom amâna din nou cauzele care nu sunt de urgență maximă”.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Dosarele care nu sunt urgențe vor fi suspendate de mâine de mai multe instanțe și parchete din România în formă de protest față de tăierea pensiilor speciale. LIVE UPDATE | AUDIO


Ultimele stiri
Gorj. Peste 800 de oi ale unui fermier vor fi eutanasiate după ce au fost confirmate cu variolă…

CE Natație. David Popovici ajunge în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp

Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează