Confidenţialitate


Continuă repatrierile de români din Italia, focarul european de nou coronavirus


Continuă repatrierile de români din Italia, focarul european de nou coronavirus

Cel puțin două noi aeronave cu pasageri români, repatriați din Italia, vor ateriza la începutul acestei săptămâni pe aeroportul Internațional “Mihail Kogălniceanu” din Constanța.

Primul zbor, cu 137 de români, este așteptat chiar în această seară. Aeronava aterizează în jurul orei 22:00.

Potrivit prefectului de Constanța, George Niculescu, după aterizare, va fi respectat același protocol strict ca și cel de sâmbătă, când au aterizat două avioane, cu 227 de pasageri.

De la aeroport, repatriații români vor ajunge sub escortă în centrul de carantinare pregătit la sanatoriul Techirghiol. Acolo, vor intra în carantină pentru următoarele 14 zile.

Măsurile de pază si ordine publică vor fi asigurate de jandarmii constănțeni.

Prefectul menționează că tuturor celor 137 de persoane li se vor preleva probe, care vor fi analizate la București.

Marți seara va ateriza și al patrulea avion dinspre Italia. Numărul pasagerilor încă nu a fost stabilit.

Este posibil ca și miercuri seara să vină un nou transport cu peste 100 de repatriați.

In cazul acestora autoritățile fac demersuri să fie transportați în centre de carantină din județul Tulcea.

Inițial, autoritățile anunțaseră că pe litoral vor fi repatriați 1.500 de români.

Se pare însă că numărul a scăzut, pentru că mulți români din Italia, nemulțumiți că nu sunt lăsați să meargă spre județele lor de domiciliu, au renunțat la repatriere.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”